Jiutamai – klasyczny taniec japoński pojawił się w powszechnej świadomości Japończyków na początku XIX w. Początkowo praktykowany był przez arystokratki, później zaadoptowany został przez kobiety z warstwy mieszczańskiej, a następnie przez gejsze. Taniec ten został stworzony do pokazywania w małych przestrzeniach. Dlatego też w jiutamai dużą uwagę poświęca się eleganckim i subtelnym ruchom dłoni i ramion, powłóczystym, a także bardzo wyrazistym spojrzeniom.
Ubrana w kimono i perukę tancerka opowiada różne historie. Za pomocą ruchu i spojrzenia uruchamia wyobraźnię widza, któremu pozostawiona jest pełna swoboda do samodzielnej interpretacji ukrytych w nim emocji.
Taniec jiutamai w wykonaniu japońskiej mistrzyni Hanasaki Tokijyo oraz Hany Umedy będzie można obejrzeć 9 września w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu przy ulicy Parkowej 12 o godz. 18.
Hanasaki Tokijyo szkoli profesjonalne tancerki i nauczycielki tańca jiutamai. Poza licznymi występami w całej Japonii, co roku prezentuje swój taniec w Teatrze Narodowym w Tokio. Była zapraszana między innymi do San Jose Daiko w Stanach Zjednoczonych, wykładała również na Schiller International University w Paryżu oraz w Konwersatorium Czajkowskiego w Moskwie.
Współorganizatorami występu w Nowym Targu są Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha, Muzeum Teatrlane: Teatr Wielki Opera Narodowa, Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami. Nie jest jednak tajemnicą, że nieformalnym ambasadorem kultury japońskiej na Podhalu jest Akiko Miwa, Japonka, która od 30 lat mieszka w Harklowej koło Nowego Targu.
Polsko-japońskie spotkania
W 1989 r. Akiko Miwa podczas spaceru w Gorcach wyszła na polanę, która zdobyła jej serce. Odszukała właściciela i ją kupiła. – Chciałam coś w życiu zmienić, uczyć się czegoś nowego, szukałam nowego miejsca i tak dotarłam do Polski. W Japonii społeczeństwo jest bardzo hierarchiczne, życie płynie utartym torem. Kiedy mając 45 lat zastanawiałam się nad swoją przyszłością myślałam o tym, że czeka mnie nuda – opowiadała niedawno tygodnikowi „Do Rzeczy”. W Harklowej zbudowała dom – Villę Akikio i przyjmuje turystów.
Odkąd zamieszkała na Podhalu organizuje wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Podhala Japonię – Święto Kwitnącej Wiśni, Święto Latawca, pokazy origami, parzenia herbaty, zakładania kimono, ceramiki, kaligrafii, układania polnych kwiatów.
Organizowała koncerty podczas, których na scenie polscy muzycy spotykali się z japońskimi. Polana przed jej willą wciąż jest miejscem wymiany kulturowej między Japończykami a mieszkańcami Podhala. Nie zabraknie jej także podczas Dnia Japońskiego w Nowym Targu. Villa Akiko jest sponsorem wydarzenia. Do Rzeczy” objęło je patronatem medialnym.
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda