Szwedzka Królewska Akademia Nauk napisała w uzasadnieniu, że Olga Tokarczuk została uhonorowana za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".
Olga Tokarczuk stała się tym samym piątym polskim pisarzem odznaczonym Nagrodą Nobla, dołączając do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej.
Ze względu na skandal obyczajowy w zeszłym roku nie przyznano żadnego wyróżnienia. Dlatego też w tym roku przyznano dwienagrody – za rok 2018 oraz 2019. Tegoroczne wyróżnienie przyznano Austriakowi Peterowi Handke za " wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".
Psychoterapeutka, pisarka, noblistka
Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów przez jakiś czas pracowała jako psychoterapeutka, następnie jednak skupiła się karierze pisarskiej.
Do jej najsłynniejszych książek należą "Księgi Jakubowe", "Bieguni", "Prawiek i inne czasy" czy "Dom dzienny, dom nocny". Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" został zekranizowany film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.
Tokarczuk jest laureatką The Man Booker International Prize 2018 (za powieść "Bieguni") dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (również za powieść "Bieguni" oraz "Drabiny Jakubowe"). W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.