"Gazeta Wyborcza" podała, że do internetu wyciekły dane tysięcy sędziów i prokuratorów, które miała w swoich zasobach Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Problem może dotyczyć 50 tys. osób.
"Wyciekły bardzo wrażliwe informacje, które powinny być szczególnie chronione (m.in. imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy mailowe, być może także adresy zamieszkania i numery PESEL). Jest to niezwykle niepokojące z uwagi ma możliwość powiązania tych danych z informacjami zawartymi z publikowanymi w internecie oświadczeniami majątkowymi. Publikacja tych oświadczeń powinna być zatem wstrzymana" – czytamy w stanowisku Iustitii.
Stowarzyszenie uważa, że zakres danych, które stały się dostępne dla osób niepowołanych, może mieć również wpływ na proces głosowania korespondencyjnego. "Ktokolwiek pozyska wrażliwe dane kilkudziesięciu tysięcy osób, będzie mógł ich użyć do wypełnienia kart wyborczych i sfałszowania wyborów" – twierdzi Iustitia. "Zachodzi uzasadniona obawa, że sytuacja kryzysowa, która wystąpiła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury jest efektem braku właściwego nadzoru ze strony osób do tego zobowiązanych" – dodaje.
W związku z wyciekiem danych stowarzyszenie domaga się natychmiastowej dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzaty Manowskiej.
Iustitia rozważa też podjęcie kroków prawnych dotyczących ochrony danych osobowych i dóbr osobistych swoich członków oraz innych osób dotkniętych wyciekiem.