Badanie zostało zlecone Ogólnopolskiemu Panelowi Badawczemu "Ariadna". Przeprowadzono je w dwóch grupach: o opinię zapytano obywateli (1028 osób), jak i ekspertów prawa, sędziów rożnych sądów w całej Polsce (608 osób).
Zdecydowana większość respondentów w pierwszej grupie uważa, że w sporze to prezydentowi Dudzie chodzi o podporządkowanie mu Sądu Najwyższego. 10 proc. badanych jest przeciwnego zdania.
Kolejne pytania dotyczyły cech, jakie powinien mieć kandydat na I prezesa SN, następca Małgorzaty Gersdorf. Jak wynika z sondażu, 55 proc. badanych wskazała "dążenie do zachowania niezależności SN od wpływów politycznych" – pisze "DGP".
Z sondażu wynika także, że respondenci oczekują, iż I prezes SN będzie miał wieloletnie doświadczenie o orzekaniu i będzie respektował wyroki europejskich sądów. Ponadto Polacy nie chcą, by szef SN miał zażyłe kontakty z politykami, czy zajmował funkcje polityczne.
Co na to sędziowie?
W grupie sędziów i prawników ponad 89 proc. badanych uznało, że prezydent dąży do zmniejszenia niezależności Sądu Najwyższego i podporządkowania go sobie. Zdecydowana większość sędziów chce także, by kandydaci na I prezesa wygłosili publiczne przemówienie.
Zdecydowana większość chce, by szef SN miał poparcie większość Zgromadzenia Ogólnego, środowiska sędziowskiego, a także by uznawał orzeczenia europejskich trybunałów.
Już w piątek ZO SN ma kontynuować obrady, których celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na I prezesa Sądu.
Czytaj też:
"DGP": Jest plan ws. sędziów blokujących obrady SN. "W obozie rządowym coraz większe zniecierpliwienie"Czytaj też:
"Osobiście tak uważam". Słowa Dery o Andrzeju Dudzie zaskoczyły dziennikarza