W celu przyznania obchodom najwyższej rangi, projekt ustawy zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonych z najwyższych organów władzy Rzeczpospolitej Polskiej, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych. W jego skład wejdą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, MSZ, MEN, czy prezes IPN.
Projekt zakłada udział w Komitecie przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań politycznych, po wyrażeniu zgody na udział w pracach Komitetu przez partię polityczną lub ugrupowanie. Trzecia grupa osób tworzących Komitet powoływana będzie przez Prezydenta RP spośród przedstawicieli kościołów i innych związków wyznaniowych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególne zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Czytaj też:
Prezydent: Naród wyrósł na tradycji chrześcijańskiej, obrony Ojczyzny i kultywowania rodziny
Komitet będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską zarówno w roku 1918, jak i w kolejnych latach. W tym celu w latach 2017-2021 Komitet będzie przyjmował corocznie plan obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem niepodległości.
Czytaj też:
"Bądźmy zjednoczeni wokół wartości, jaką jest niepodległość"
Zadaniem Komitetu będzie również promowanie idei upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości Rzeczpospolitej zarówno w kraju, jak i za granicą, a także inicjowanie współpracy pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w obchodach.