Respondentom zadano dwa pytania. Pierwsze dotyczyło wprowadzenia mechanizmu blokowania wypłat środków unijnych dla kraju, który łamie zasady praworządności. O tym, czy faktycznie doszło do złamania tej zasady miałoby zostać ustalone w drodze głosowania. Polaków zapytano, czy polski rząd powinien poprzeć takie rozwiązanie.
Trochę ponad 46 proc. badanych (46,1 proc.) odpowiedziało, że Polska powinna sprzeciwić się wprowadzeniu takiego mechanizmu. Z kolei 37, 4 proc. respondentów stwierdziło, że rząd powinien opowiedzieć się za takim rozwiązaniem. W tej sprawie nie ma zdania 16, 6 proc. ankietowanych.
Drugie pytanie dotyczyło sytuacji, gdy mechanizm powiązania wypłat z praworządnością zostałby wprowadzony. Polaków zapytano, czy w tej sytuacji polski rząd powinien zawetować unijny budżet.
Ponad połowa badanych (57, 4 proc.) odpowiedziało, że Polska powinna zawetować w takiej sytuacji budżet Unii. Przeciwnego zdania jest 19, 5 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 23 proc. pytanych.
Wyborcy PiS i Konfederacji są zarówno za odrzuceniem mechanizmu uzależnienia wypłat od praworządności jaki za zawetowaniem budżetu. Z kolei wyborcy KO i Koalicji Polskiej chcą wprowadzenia mechanizmu warunkowości wypłat środków z unijnego budżetu, ale jednocześnie domagają się zawetowania go. Tylko wyborcy Lewicy opowiadają się za mechanizmem i przeciwko wetu.
Czytaj też:
Lider zespołu Bayer Full: Chory w szpitalu też potrzebuje muzykiCzytaj też:
Szczepionka na COVID-19 może być niebezpieczna? "Nie możemy uznawać, że nie ma ryzyka"