Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że w Polsce w sumie wykonane zostało ponad 10 mln szczepień przeciw COVID-19. Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza i zachęcił wszystkich do rejestracji. Podziękował też osobom zaangażowanym w szczepienia obywateli.
Szczegółowe dane o szczepieniach
Z danych rządowych wynika, że częściej na szczepienie decydują się kobiety – wykonano im 5,87 mln iniekcji, a mężczyznom – 3,93 mln.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 44 proc. respondentów chce się zaszczepić przeciw COVID-19, 30 proc. nie ma takiego zamiaru. 21 proc. badanych podało, że już się zaszczepiło. Badanie pokazało też, że dla 61 proc. deklarujących zamiar zaszczepienia się ma znaczenie, jaką szczepionkę przyjmą, dla 34 proc. jest to bez znaczenia, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat.
Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,5 mln), śląskim (1,1 mln) i wielkopolskim (8,5 mln). Najmniej w woj. opolskim (238 tys.), lubuskim (258 tys.) i świętokrzyskim (276 tys.).
W piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował do seniorów o przepisywanie się na wcześniejsze terminy w kwietniu. – Mamy wolne terminy wcześniej niż seniorzy są obecnie zapisani. Prosimy o dzwonienie na infolinię. Konsultanci na infolinii będą państwa przepisywać na wcześniejsze terminy – poinformował.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jako jedyny wymaga podania jednej dawki. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.
Czytaj też:
Wiadomo, którą szczepionkę otrzyma prezydent