– Piszę o historii; o tym, jakie są dowody pokazujące ten związek, tę genealogię. Zastanawiam się też, dlaczego dziś tak wielu racjonalistów niechętnie wspomina o przynależności Chrystusa do Rodu Dawidowego – wskazuje Lisicki.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Wydawało się, że setna rocznica odzyskania niepodległości przypieczętuje konsensus w ustaleniu pewnego kanonu polityków z okresu lat 1918– 1922. Wielką szóstkę mieli stanowić Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty i Daszyński. Dziś widać, że ten konsensus wcale nie był mocny. A jeden z czołowych liderów Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski natychmiast poparł postulaty uczczenia feministek rondem, któremu dotychczasowe imię Romana Dmowskiego ma być odebrane– zauważa Piotr Semka w artykule „Niewygodny Dmowski”.
– W listopadzie i grudniu wypadają ważne rocznice w dziejach Teatru Narodowego, który w wyniku represji po powstaniu listopadowym nazwano Teatrem Wielkim i tak zostało do dziś. Ten wspaniały gmach z jego fasadą cudem uratowaną od zagłady w 1944 r. był przez lata zaborów ostoją polskości. Dziś przypomnimy o dniu rozpoczęcia budowy i dekoracji jego monumentalnej fasady– pisze Jerzy Miziołek w tekście „Z dziejów Teatru Wielkiego”.
– Kraj, w którym narodziła się zachodnioeuropejska liberalna demokracja, przeobraził się w państwo, w którym ta najszybciej w Europie zamienia się w liberalny totalitaryzm– przekonuje Olivier Bault w artykule „Spętana Wielka Brytania”.