Podczas spotkania prezydent przekazał pani Zofii dokument potwierdzający nadanie jej obywatelstwa polskiego. Decyzję w tej sprawie Andrzej Duda podjął 22 marca.
Prezydent przekazał również oficjalne potwierdzenie przez prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudę Uścińską przyznania Zofii Curkan honorowego świadczenia dla osób, które skończyły 100 lat.
Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej "dodatkowej emerytury" zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.
Najstarsza Polka z Odessy
Zofia Curkan, z domu Przetakowska, urodziła się 28 listopada 1917 r. w Odessie. Nigdy nie przestała pielęgnować polskich tradycji, kultury i języka – nawet po aresztowaniu jej ojca przez NKWD, gdy jej rodzina była prześladowana. W listopadzie 2021 r. Zofia Curkan dostała paszport. Jej wielkim marzeniem było, aby jeszcze raz zobaczyć swoją Ojczyznę. Na wniosek rodziny, 22 marca 2022 r. Prezydent Andrzej Duda nadał Pani Zofii obywatelstwo polskie – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Seniorka, która porusza się na wózku inwalidzkim, ze względu na stan zdrowia od dziesięciu lat nie opuszczała swojego mieszkania na III piętrze w Odessie. Z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę, w wieku 104 lat, została zmuszona do ewakuacji. Z Odessy, przez Mołdawię i Rumunię, dotarła do Warszawy.
Czytaj też:
Największa fala uchodźców od II WŚ. Jak zmieni polską gospodarkę?Czytaj też:
Wiceszef MSWiA: Pozyskiwanie środków z UE na uchodźców może potrwać miesiącami