Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano.
– Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość – powiedział minister Błaszczak.
Nowoczesny sprzęt dla wojska
Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm; dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.
Jak zauważył wicepremier Mariusz Błaszczak jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki.
– Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych – mówił szef MON.
Minister podkreślił, że zwiększanie liczebności wojska i wyposażanie go w nowoczesny sprzęt jest jednym z etapów wzmacniania polskich sił zbrojnych. Zaznaczył, że wieża ZSSW-30 będzie również montowana na Bojowym Wozie Piechoty Borsuk. Badania kwalifikacyjne tego pojazdu już się rozpoczęły.
Innowacyjny system
ZSSW-30 to nowoczesny system wieżowy oparty na innowacyjnym, krajowym systemie kierowania ogniem działającym z funkcją hunter-killer. System, w ramach pracy rozwojowej został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics S.A. i realizowany będzie w produkcji seryjnej przez Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A., WB Electronics S.A. i ROSOMAK S.A.
Czytaj też:
"Takie opcje są rozważane nie przez Kreml". Niepokojąca wypowiedź Pieskowa