W dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, podczas uroczystości w Belwederze, prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, Ordery Orła Białego, założycielom i działaczom KOR.
Odznaczeni zostaną:
- Mirosław Chojecki – działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – "Biuletyn informacyjny" i "Komunikat KOR". Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Na emigracji członek Biura Zagranicznego "Solidarności".
- Antoni Macierewicz – jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Twórca podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.
- Piotr Naimski – działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".
Order Orła Białego
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r.
Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Na wniosek Tymczasowej Rady w 1993 roku Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II.
Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Orła Białego, jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem.
Czytaj też:
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent wręczył Ordery Orła BiałegoCzytaj też:
"Znacząca postać dla odrodzonej Polski". Sejm upamiętnił uchwałą Elżbietę II