Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja prezydent Andrzej wręczył Ordery Orła Białego wybitnym Polakom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczeni zostali historyk Antoni Lenkiewicz oraz pisarz Antoni Libin-Lbera. Uroczystość miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.
Antoni Lenkiewicz to historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, autor kilkuset artykułów o tematyce społeczno–politycznej, prawniczej, filozoficznej i historycznej oraz książek biograficznych i monograficznych.
Antoni Libin-Libera to pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, współpracownik Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników.
W uroczystości na Zamku Królewskim wzięła też udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda oraz Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP wraz z kierownictwem KPRP.
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja
Prezydent wziął udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W południe przed Zamkiem Królewskim prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie.
– W całym ogromie historii, tak trudnej w ostatnich stuleciach, gdzie na wspólnym stole między Polakami a Ukraińcami tak często leżał karabin, topór, broń, został położony chleb. Została położona dłoń na dłoń – powiedział prezydent.
Andrzej Duda odniósł się także do toczącej się na Ukrainie wojny.
– Wobec tej wielkiej wojny, jaka toczy się za naszymi granicami, stoję tutaj ze wzruszeniem i chcę wam, moi kochani, najdrożsi rodacy podziękować z całego serca. Podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów, za to, coście w ostatnim czasie uczynili niewzywani przez żadnych polityków, przez żadnych duchownych, przez nikogo – powiedział.
Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.
Czytaj też:
Morawiecki: Z szacunku do historii zrobimy wszystko, by Polska była bezpieczna