Jak podała w marcu szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie 15 lub 22 października. O ostatecznej dacie zdecyduje prezydent Andrzej Duda.
Na pięć miesięcy przed głosowanie Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje przewagę w sondażach, sytuację może jednak zmienić koalicja – którą Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz ogłoszą prawdopodobnie w długi weekend majowy – Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Decyzja o wspólnym starcie ugrupowań miała doprowadzić do rozłamu w warszawskich strukturach Polski 2050.
PSL i Polska 2050 na trzecim miejscu
W badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowanych zadano pytanie: "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?". Na pierwszym miejscu utrzymuje się PiS/Zjednoczona Prawica z 32,3 proc. głosów, a dalej znalazła się Koalicja Obywatelska z 24,2 proc. głosów.
Na podium znalazła się także ewentualna nowa koalicja Koalicji Polskiej/PSL i Polski 2050 – 13,7 proc. głosów. Dalsze miejsce zajęły Konfederacja – 9,8 proc. głosów i Nowa Lewica – 9 proc. głosów.
Poza Sejmem znalazła się Agrounia/Porozumienie z 0,2 proc. głosów. W badaniu aż 10,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć".
Deklarowana frekwencja wynosi 54,9 proc. głosów (35,6 proc. danych "zdecydowanie weźmie udział w wyborach", a 19,3 proc. "raczej weźmie udział w wyborach". Udziału w wyborach nie weźmie prawie 40 proc. ankietowanych – 16 proc. badanych "raczej nie", a 23,7 proc. "zdecydowanie nie". 5,4 proc. wybrało odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć".
Sondaż przeprowadzono w dniach 21-23 kwietnia 2023 r. na próbie 1000 osób. Zastosowano metodologię mieszaną CATI & CAWI (w podziale 50/50).
Czytaj też:
Grabowski: Kaczyński doprowadził Polaków do nędzyCzytaj też:
Nitras: Polacy nie są tacy głupi, jakby chciał Kaczyński