Nagroda tygodnika "Do Rzeczy" przyznawana jest od pięciu lat. Galę Strażnik Pamięci 2017 poprowadzili aktorka Aleksandra Ciejek oraz publicysta tygodnika "Do Rzeczy" red. Rafał A. Ziemkiewicz.
Nominowani i laureaci nagrody nagrody Strażnik Pamięci 2017 to ludzie, którzy dbają o to, żeby nasza historia wychodziła poza ramy podręczników i prac naukowych. Tygodnik "Do Rzeczy" już po raz piąty uhonoruje osoby i instytucje w szczególny sposób dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.
Gości zgromadzonych na gali oficjalnie powitał Michał M. Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media: – Witając Państwa na dzisiejszym Strażniku Pamięci, chciałbym powitać Was podziękowaniami. Podziękowaniami skierowanymi do każdego z Was, kto cytując słowa Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego: "Biało-czerwoną nosi godnie i wysoko" – dbając o polskie dobro, polską tradycje i polską tożsamość.
List do uczestników gali Strażnik Pamięci skierował też prezydent Polski Andrzej Duda. Podziękował on organizatorom, a przede wszystkim nominowanym i laureatom. "Tworzą Państwo elitarne grono patriotów" – wskazał w liście prezydent.
Na wstępie uroczystości odczytano także list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. – Odwołując się do przeszłości i bogactwa dziedzictwa narodowego budzimy dumę z przynależności do Narodu Polskiego oraz kształtujemy postawy obywatelskie, nacechowane patriotyzmem wśród młodej generacji. To wielka inwestycja w przyszłość wspólnego dobra, któremu na imię Polska – podkreślił marszałek Karczewski w liście do gości gali Strażnik Pamięci 2017.
Czytaj też:
Karczewski: Wiedza i pamięć historyczna są fundamentem budowania polskiej tożsamości
Redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki inaugurując galę powiedział natomiast: – Mam przyjemność zajmowania się polską historią od wielu lat. Redagowanie tygodnika jak "Do Rzeczy jest bardzo przyjemne. I też rzeczą bardzo przyjemną jest obserwowanie sporów historycznych, bo Polacy nie tylko czczą, stawiają pomniki, ale też i potwornie się kłócą. Ale dlaczego się o nią kłócimy? Bo jest ona dla nas potwornie ważna. Te spory znajdują wyraz zarówno w naszym miesięczniku, tygodniku, jak i podczas obrad kapituły nagrody Strażnik Pamięci. Po 5 latach od kiedy wręczamy naszą nagrodę mam take marzenie, żeby to nasze rozumienie historii docierało też na zewnątrz.
Laureaci nagrody Strażnik Pamięci 2017 w kategorii MECENAS:
Fundacja PGNiG
oraz Maciej Radziwiłł
W laudacji na cześć Macieja Radziwiłła red. Łukasz Warzecha powiedział: – Nasz Laureat przez lata gromadził pamiątki przeszłości swojego rodu, która zarazem jest naszą wspólną przeszłością, przeszłością I Rzeczypospolitej, należy więc do nas wszystkich, dla których historia naszej pierwszej republiki jest ważna. To również świadczy o szczególności i wyjątkowości Laureata: niewiele jest osób, które, ocalając pamiątki rodzinne, w tak dużym stopniu ocalają zarazem materialne świadectwa historii I Rzeczypospolitej, jej wielkości, wspaniałości, ale także – co ogromnie dziś ważne – różnorodności.
Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2017 w kategorii INSTYTUCJA:
Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska"
– Jest grupa Polaków, która od lat walczy o to by pamięć o Ponarach trwała. Ludzie ci regularnie jeżdżą na miejsce zbrodni, wydają książki, prowadzą badania. Modlą się i zapalają lampki na bezimiennych mogiłach. To Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska”, grupujące potomków naszych zgładzonych pod Wilnem rodaków. To dzieci zamordowanych. Dzieci tęskniące za swoimi utraconymi rodzicami – powiedział w laudacji na cześć Stowarzyszenia red. Piotr Zychowicz, zastępca red. naczelnego tygodnika "Do Rzeczy".
Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2017 w kategorii TWÓRCA:
Jarosław Marek Rymkiewicz
Laudację na cześć Jarosława Marka Rymkiewicza wygłosił red. Piotr Gociek: – Bez pamięci nie istniałaby ani żadna teraźniejszość, ani też żadna przyszłość” będzie tłumaczył poeta. „Gdyby nie pamięć, nie mielibyśmy żadnego języka, którym moglibyśmy porozumiewać się ze światem, rozpoznawać świat – a więc nie mielibyśmy żadnego świata”. „Bez pamięci nie istniałaby ani żadna teraźniejszość, ani też żadna przyszłość”. Takie słowa mogły paść tylko z ust prawdziwego Strażnika Pamięci. Przedstawiam państwu tego poetę, tego strażnika. Przedstawiam państwu cały świat. Ten świat zowie się Jarosław Marek Rymkiewicz – laureat Nagrody Strażnik Pamięci 2017 w kategorii „Twórca”.
Głos na koniec gali zabrał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Honorowym patronem gali Strażnik Pamięci 2017 był marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Marek Kuchciński. Współorganizatorami wydarzenia były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Zamek Królewski w Warszawie.
Sponsorami – partnerami strategicznymi projektu Strażnik Pamięci 2017 są PKN Orlen oraz Energa. Partnerem głównym – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Mecenasem wydarzenia jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Partnerami Strażnika pamięci 2017 są również Lotto, PZU, Poczta Polska, Gaz System oraz Fundacja Książąt Lubomirskich.