"Naszą wspólną przeszłością jest wielowiekowe wspólne dziedzictwo chrześcijańskie i kulturowe, szerokie i przyjacielskie kontakty między mieszkańcami obu krajów. A przyszłość możemy budować tylko zwracając szczególną uwagę na wydarzenia historyczne i wzmacniając więzi na zasadach partnerstwa i zaufania" – brzmi komunikat, który przytacza w sobotę reżimowa agencja BiełTA.
Łukaszenka wspomina w nim (kolejny już raz) o wyborach parlamentarnych w Polsce, które odbyły się 15 października, oświadczając, że "Białorusini szanują wybór, jakiego dokonali w ostatnim czasie obywatele Polski".
Według niego wynik wyborów "wyraźnie pokazał chęć zaprzestania bezsensownego poszukiwania wewnętrznych sprzeczności i zewnętrznych zagrożeń".
Łukaszenka o zmianie władzy w Polsce: Białoruś wyciąga rękę do współpracy
"Mam nadzieję, że Warszawa wysłucha głosu swoich obywateli, wzywających do życia w pokoju i zgodzie z przedstawicielami wszystkich narodów i religii, oraz rozważy przyjazną rękę do współpracy, wyciągniętą przez Białoruś" – czytamy.
Łukaszenka wyraził przekonanie, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Polski jest dziś "przyjazne sąsiedztwo, położenie kresu nieuzasadnionej militaryzacji kraju i wyścigu zbrojeń". "Tylko razem, krok po kroku, możemy przyczynić się do przezwyciężenia konfrontacji w naszym regionie. Strona białoruska jest na to gotowa" – napisał.
Na koniec przywódca Białorusi złożył wszystkim Polakom życzenia "spokojnego nieba i wiary w przyszłość".
Pytanie o zaporę na granicy w referendum
Razem z ostatnimi wyborami do Sejmu i Senatu odbyło się referendum. Jedno z pytań dotyczyło likwidacji zapory na granicy Polski z Białorusią, która chroni nasz kraj przed napływem nielegalnych migrantów. Likwidację bariery poparło 3,96 proc. uczestników referendum. Przeciw było 96,04 proc.
Czytaj też:
Tusk: Łukaszenka to przy nich amator