Rezolucję dotyczącą zmian w traktatach unijnych europarlament przyjął 22 listopada. W głosowaniu 291 eurodeputowanych było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Reformę UE poparło dziewięcioro europosłów z Polski: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki i Leszek Miller, a także Róża Thun i Sylwia Spurek.
Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych (w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają, że zmiana unijnych traktatów mogłaby przynieść Polsce katastrofalne skutki.
W związku z wagą toczącej się dyskusji, redakcja tygodnika "Do Rzeczy" postanowiła zorganizować specjalną debatę "Zmiana unijnych traktatów a polskie lasy". Zaproszeni goście postarają się przybliżyć, jakie negatywne skutki dla Polski mogłyby nastąpić, jeżeli proponowane zmiany weszłyby w życie. Poruszony zostanie również temat polskich lasów, które wielokrotnie były na celowników eurokratów. Czy są zagrożone? Czy nowe regulacje Brukseli sprawią, że decyzje w ich sprawie będą zapadać poza Polską? Na te i inne pytania postaramy znaleźć odpowiedź.