Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o emocje w związku z bieżącą sytuacją w Polsce. Badani wybierali z listy 15 uczuć. Wnioski, jakie płyną z ankiety, nie są dla rządzących pozytywne.
Pierwsze grupy emocji odczuwanych w odniesieniu do sytuacji w Polsce to: "zdenerwowanie, irytacja i zniecierpliwienie" (42 proc.); "strach, niepokój, obawy i lęk" (40 proc.) oraz "wstyd i zażenowanie" (36 proc.).
31 proc, badanych wskazało "bezradność i bezsilność", a "złość, wściekłość, gniew" – 26 proc. Dalej są następujące stany emocjonalne: "przygnębienie, smutek, żal" – 22 proc. oraz "znużenie" – 21 proc. Dopiero na ósmym miejscu zestawienia znalazła się emocja, którą można uznać za neutralną. Jest to zdziwienie, które wskazało 25 proc. respondentów.
Radość i szczęście odczuwa zaledwie 18 proc. respondentów, a ulgę i odprężenie – 16 proc. Odrazę – 15 proc., a upokorzenie – 9 proc.
Odczuwane stany emocjonalne różniły się znacząco w zależności od tego, której formacji politycznej kibicuje dany uczestnik badania.
Powołanie rządu Tuska
CBOS sprawdził także, jaka jest reakcja społeczeństwa polskiego na powołanie rządu Donalda Tuska. Z badania wynika, że 37 proc. respondentów odczuwa lęk i obawę, że będzie gorzej. Wśród polskich premierów w III RP gorszy wynik zanotował jedynie Jan Olszewski – lęk w związku z jego premierostwem odczuwało aż 41 proc. Polaków.
Co ciekawe, również 37 proc. badanych wskazało na lęk w przypadku obejmowania urzędu premiera przez Donalda Tuska w 2011 r. (podobnie jak w przypadku Beaty Szydło, która została premierem w roku 2015).
40 proc. uczestników badania CBOS, pytanych o swój odbiór zmiany władzy po 15 października 2023 r., wyraziło nadzieję i wiarę, że będzie lepiej (to emocje dominujące). Gdy Tusk obejmował stanowisko szefa rządu po raz pierwszy, w roku 2007, odsetek ten był znacznie wyższy – 59 proc.
twitterCzytaj też:
Kaczyński wydał oświadczenie. Zapowiada "odpowiedzialność karną i konstytucyjną"Czytaj też:
Kurski ostro do prezydenta: Pana już nie ma. Żywa skamielina