– Od godziny 7 trwa ponowne głosowanie w 748 gminach i miastach. Odbywają się wybory wójtów, burmistrza lub prezydenta miasta w tych miejscowościach, w których dwa tygodnie temu żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – powiedział Marciniak na pierwszej konferencji prasowej PKW o godzinie 10.
Dodał, że głosowanie odbywa się w ponad 11 tys. stałych i prawie 800 odrębnych obwodach. – Liczba mieszkańców w tych miastach i gminach wynosi blisko 15 mln obywateli, a liczba wyborców przeszło 12 mln. W przeprowadzeniu wyborów uczestniczy przeszło 100 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i 7 tys. 166 członków okręgowych komisji wyborczych – poinformował przewodniczący PKW.
Druga tura wyborów samorządowych. Szef PKW o przestępstwach i wykroczeniach
Marciniak podkreślił, że "wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze, trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze". – Z ostatniego meldunku wynika, że od początku działań zabezpieczających doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń – dodał.
– W województwie dolnośląskim w dniu wczorajszym (w sobotę – red.) jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, że nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych nakleił logo innej partii, z którą kandydat się nie utożsamia – poinformował.
Przekazał też, że w województwie mazowieckim jeden z kandydatów złożył zawiadomienie o fałszywych wpisach w mediach społecznościowych na jego temat, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim jeden z kandydatów powiadomił o usunięciu 71 tablic z jego plakatami.
Pietrzak: Apeluję, żeby zagłosować jak najszybciej
Przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak stwierdziła, że w niedzielę wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie i "bez żadnych incydentów" w całym kraju. Zaapelowała do wyborców, by głosowali jak najszybciej.
– Korzystając z okazji, ponowię swój apel z pierwszej tury, żeby wyborcy jak najszybciej poszli do lokali wyborczych zagłosować, żeby nie było później problemów. (...) Prośba serdeczna, żeby nie czekać, jak najszybciej zagłosować – podkreśliła Pietrzak.
Cisza wyborcza obowiązuje w całej Polsce
Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7. Idąc na wybory, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Głosowanie zakończy się o godzinie 21. Choć dziś głosują mieszkańcy tylko niektórych polskich miejscowości, cisza wyborcza obowiązuje w całym kraju, a za jej złamanie grożą surowe kary – nawet 1 mln zł za publikację sondażu.
Czytaj też:
Prezydent nie zagłosuje w drugiej turze. "Żałuję, to pierwsza taka sytuacja"