Inspektorat Weterynarii przekonuje, że nie jest to embargo, tylko czasowe zawieszenie dostaw. Podczas spotkania Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dot. procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF.
Według rozmówców serwisu 300polityka.pl, wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego. Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie.
Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na amerykański rynek, ale znajdują się w strefach zagrożonych. Jednak te zakłady zgodnie z decyzją KE o regionalizacji są wyłączone ze stref zagrożenia.
W ostatnich lata polskie mięso cieszyło się w USA ogromną popularnością. W 2013 r. Stany Zjednoczone były na 22. miejscu listy importerów wieprzowiny z Polski, w tym roku znalazły się już na pierwszym miejscu.