KrajDziś prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia

Dziś prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia

Prawosławne Boże Narodzenie
Prawosławne Boże Narodzenie / Źródło: PAP/EPA / MICK TSIKAS
Dodano
Wieczorem wierni gromadzą się w rodzinach na wieczerzy, a później idą do cerkwi na nabożeństwo. Różnica w czasie obchodzenia świąt wynika z tego, że kościół wschodni posługuje się kalendarzem juliańskim, katolicy zaś korzystają z kalendarza gregoriańskiego.

W Wigilię prawosławni wierni zasiadają do tradycyjnej Wigilii, po której udają się do cerkwi na kilkugodzinną liturgię, na wzór katolickiej pasterki.

Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni, na pamiątkę udziału Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.

Czytaj także:
Dzisiaj Święto Objawienia Pańskiego

Czytaj także:
„Odnowi oblicze ziemi”. Ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli

/ Źródło: TVP/episkopat.pl

Czytaj także

Od północy z 10 na 11 lipca trwa cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę 12 lipca. Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także