Przyznawane przez Prezydenta na wniosek Instytutu Pileckiego odznaczenie jest wyrazem wdzięczności Państwa Polskiego wobec osób, które w czasach wojny i totalitaryzmów niosły pomoc, często ratującą życie, polskim obywatelom. Instytut Pileckiego zgłosił do odznaczenia 9 osób pochodzących z Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim o godz. 12.
– Bohaterska postawa przodków czyni kolejne pokolenia wyjątkowymi. Składam Państwu głębokie wyrazy wdzięczności i szacunku w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – mówił prezydent Duda podczas uroczystości.
Medal Virtus et Fraternitas ustanowiono by uhonorować i upamiętnić osoby, które w XX wieku niosły pomoc, często ratującą życie, obywatelom polskim podczas wojny i okresu naznaczonego tragicznym piętnem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego. Kwestie odznaczenia reguluje ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego.
Więcej informacji o medalu Virtus et Fraternitas na stronie Instytutu Pileckiego
Instytut Pileckiego
Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, powołaną aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX wieku, a także tworzyć archiwum cyfrowe gromadzące dokumenty z Polski i archiwów zagranicznych. Służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich. Jest miejscem stworzonym na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX-wiecznych totalitaryzmów.
Czytaj też:
Rodziny zamordowanych za pomoc Żydom: Nasi bliscy zostali poddani wstrząsającej próbie