To VIII edycja konkursu, organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorzy konkursu „Książka Historyczna Roku" przyznają, że to wyjątkowa edycja z rekordową liczbą zgłoszonych publikacji - nadesłano ich aż 124! (w dwóch kategoriach: naukowej i popularnonaukowej).
„Rzeź Woli“ o nagrodę powalczy z dziewięcioma innymi pozycjami, wybranymi przez jury w kategorii „popularnonaukowej“. Zwycięzcę w każdej z kategorii wybierze jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka. Oprócz tego w obu kategoriach specjalną nagrodę przyznają także czytelnicy, którzy na wybraną książkę mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej (www.ksiazkahistorycznaroku.pl). Głosowanie już ruszyło i potrwa do 31 października.
„Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona“ Piotra Gursztyna to książka poświęcona okrutnej masakrze, której Niemcy dokonali na bezbronnych mieszkańcach warszawskiej dzielnicy w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Na Woli bestialsko zamordowano wówczas, wedle różnych szacunków, od 30 do 60 tysięcy ludzi - kobiet, dzieci i bezbronnych cywilów.
„Najbardziej zaskakuje i zdumiewa fakt, że ta zbrodnia pozostała do dziś nieukarana i niezadośćuczyniona. Co gorsza, wiedza o Rzezi Woli nie jest powszechna nawet w Polsce i samej Warszawie“ - pisze we wstępie do swojej książki Piotr Gursztyn. Jego książka jest pierwszą monografią na ten temat.
kb