Od poniedziałku 17 maja ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Przedtem należy wypełnić kwestionariusz do pobrania ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie.
Młodzi na szczepienia
Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła tylko jedną szczepionkę do stosowania u osób w wieku 16 i 17 lat. To preparat Comirnaty koncernu Pfizer/BioNTech.
"Apelujemy o to, żeby jednak młode osoby, poniżej 18. roku życia, zgłaszały się do szczepień" – podkreślił Kraska w Telewizji Republika. Przekonywał, że nowe mutacje koronawirusa są "wrażliwe na osoby młode, co widać w szpitalach, gdzie osoby młode przechodzą go w sposób ciężki".
"Sytuacja jest bardzo prosta – jeśli nie zaszczepimy się przeciwko COVID-19, obojętnie czy jesteśmy osobami młodymi lub seniorami, każda z tych grup może ulec zakażeniu i przebieg tego zakażenia chwilami jest ciężki" – zaznaczał wiceszef resortu zdrowia.
Czwarta fala?
Odnosząc się do możliwej kolejnej fali zachorowań na jesieni, Kraska ocenił, że "ten ewentualny wzrost zakażeń na jesieni na pewno wystąpi". "I te osoby, które będą zakażone w tym okresie, będą się rekrutowały z grupy osób, które się nie zaszczepiły" – dodał.
Wiceminister zdrowia, pytany o obecną sytuację epidemiczną, przekazał, że "dobrą informacją jest to, że tych pacjentów podłączonych do respiratora codziennie jest zdecydowanie mniej". "Także mniej pacjentów trafia do polskich szpitali, więc jest to dobra informacja, że tych osób, które wymagają specjalistycznej opieki na oddziałach intensywnej terapii, codziennie jest mniej" – stwierdził Kraska.