"Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" – napisał szef polskiego rządu, komentując odsłonięcie posągów.
"Właśnie otrzymałem wiadomość, że – odnowione – dziś zostały odsłonięte!" – podał dalej Mateusz Morawiecki.
"Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli – jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" – podkreślił dalej premier.
Kamienne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Niestety posągi pozostawały przykryte jako "symbol polskiej okupacji Lwowa".
Po rozpoczęciu przez Rosję nowej fazy wojny na Ukrainie i gigantycznej pomocy jakiej Polacy oraz polskie władze udzielają Ukraińcom oraz państwu ukraińskiemu, relacje pomiędzy państwami znacznie się poprawiły.
Jednym z efektów jest załatwienie sprawy posągów lwów na lwowskim cmentarzu.
Lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa
Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Starcie to było elementem wojny toczonej wówczas pomiędzy Polską a Zachodnią Ukrainą.
Lwy strzegące pomnika Chwały na cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym powszechnie cmentarzem Orląt, stały się symbolem poległych w walkach o polskość miasta. Jedna z rzeźb ma na tarczy napis „Zawsze wierny” i herb Lwowa, druga – napis „Tobie Polsko” i godło Rzeczypospolitej. Pomnik i lwy odsłonięto 11 listopada 1934 r., 10 lat po otwarciu jednego z najbardziej znanych cmentarzy II RP.
Czytaj też:
Lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich - sól w oku ukraińskich władz