W jego obchody 6 sierpnia włączyli się wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i wspólnot religijnych w Austrii. W tym roku Dzień ten jest szczególnie ważny właśnie w kontekście wojny trwającej już prawie półtora roku na Ukrainie.
Daleko od świata bez broni
"Piekło wybuchu bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki przed 78 laty nie tylko pokazało, do jakich okrucieństw są zdolni ludzie, ale też stało się symbolem terroru jądrowego" –podkreślił arcybiskup Wiednia. Wyraził przy tym ubolewanie, że również dziś ludzkość „jest bardzo daleko od świata bez broni atomowej i który żyje w pokoju”.
"Tocząca się obecnie wojna spowodowała, że zagrożenie to stało się jeszcze bardziej realne. Pokój i stabilizację można osiągnąć tylko przez gotowość do dialogu i wspólny wkład na rzecz jedności, nigdy natomiast nie przez wzajemne grożenie sobie zagładą atomową oraz tworzenie klimatu strachu i nieufności” – podkreślił autor przesłania.
Zwrócił uwagę, że wszyscy ludzie mają w sobie wolę życia w pokoju, wolności i godności. Na zakończenie zaapelował: „Podejmijmy wspólnie troskę i odpowiedzialność za nasze stworzenie oraz za pokojowe współżycie wszystkich ludzi, na rzecz sprawiedliwości i pokoju”.
Również metropolia Salzburga abp Franz Lackner niepokoi się tym, dokąd zmierza polityka świata wobec broni atomowej. Wyjście Rosji w lutym tego roku z „New Start” - układu na rzecz ograniczenia broni jądrowej – budzi obawę przed nową zimną wojną. Są jednak głosy, że do nuklearnej wymiany ognia nie dojdzie, gdyż zbyt mocna jest świadomość jej tragicznych skutków. Pozostaje mieć nadzieję, że „ten pogląd, utrzymywany przez dziesięciolecia, jest aktualny także dzisiaj” – napisał przewodniczący Austriackiej Konferencji Biskupów.
Zauważył, że Ziemi „zagrażają dziś wojna i inne niebezpieczeństwa, zwłaszcza wywołane przez coraz poważniejsze skutki zmian klimatycznych”. Przypomniał, że „Bóg kochający człowieka powierzył ludziom ochronę stworzenia” i wezwał do uczynienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby uwolnić świat od wszelkiej broni, „która może skutkować jedynie zagładą wszystkich”.
Ostrzeżenie przed zagładą
W podobnym duchu wypowiedzieli się też inni biskupi austriaccy, przedstawiciele innych Kościołów i religii, organizacji i życia społecznego. W sumie do organizatorów Dnia Pamięci o Hiroszimie wpłynęło ponad sto listów z pozdrowieniami i przesłaniami.
Okolicznościowy wiec „przeciwko dwóm wielkim zagrożeniom dla ludzkości: wojnie jądrowej i katastrofie klimatycznej” organizują 6 sierpnia na placu przed stołeczną katedrą św. Szczepana wiedeńska Grupa Pamięci o Hiroszimie, Pax Christi i ruch na rzecz pokoju.
W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 dwa amerykańskie samoloty wojskowe zrzuciły dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Zginęło wówczas – bezpośrednio lub później w wyniku poparzeń i napromieniowania – ponad 250 tys. osób.
Czytaj też:
Kardynał Schönborn wskazał miejsce do rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowychCzytaj też:
Broń atomowa na świecie. Niepokojący raport szwedzkiego instytutu