"Rosja i Białoruś kontynuują szerzenie propagandy wymierzonej w RP. Oba reżimy stale fałszywie oskarżają RP o zbrodnie na migrantach i próbują poróżnić Polskę i Ukrainę. Ostatnio wysyłają zwodnicze, porozumiewawcze sygnały w kontekście powyborczym" – napisał w niedzielę na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) Stanisław Żaryn.
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej odniósł się do protestu przewoźników. Jak stwierdził, Moskwa i Mińsk starają się wykazać, że protest dowodzi wrogości między Polakami i Ukraińcami.
Rosyjska propaganda. "Pierwszy krok"
"W rosyjsko-białoruskim przekazie propagandowym obecne są – nieprzerwanie od lata 2021 r., a więc od początku operacji destabilizacji granicy RP przy użyciu presji migracyjnej – oskarżenia wobec Straży Granicznej o nieludzkie, a wręcz zbrodnicze traktowanie nielegalnych migrantów" – czytamy we wpisie Stanisława Żaryna.
Pełnomocnik rządu zwrócił uwagę na to, że w ostatnim tygodniu propaganda Rosji odnotowała odwołanie przez większość sejmową w Polsce członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Według Rosjan, to pierwszy krok w kierunku ocieplenia relacji z Rosją przez spodziewany nowy rząd.
"Determinacja Kremla"
"Aparat propagandowy Kremla kontynuuje także narrację o rzekomych przygotowaniach Polski do zajęcia zachodniej Ukrainy. W ostatnim czasie wykorzystał w tym celu nieodpowiedzialne wypowiedzi polskich polityków, a także zapowiedzi kolejnych wzmocnień potencjału obronnego RP na wschodzie" – oznajmił Stanisław Żaryn.
Jego zdaniem, przemówienie Władimira Putina podczas Światowej Rady Ludowej Rosji było "przeglądem tez rosyjskiej propagandy, fałszywie rysujących obraz Federacji Rosyjskiej jako państwa moralnego i zagrożonego przez »zdeprawowany« Zachód". "Ale było też wyrazem determinacji Kremla do realizacji imperialnych celów" – dodał.
Czytaj też:
Rosjanie całkowicie polegają na tym systemie. Ma jedną główną wadęCzytaj też:
Spada intensywność walk na Ukrainie. Podano powód