Dzięki uprzejmości Katedry Warszawsko-Praskiej zapraszamy na transmisję z Mszy Świętej Rezurekcyjnej.
Dzień Zmartwychwstania Pańskiego
Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Według historycznych źródeł, pierwsza Msza święta rezurekcyjna miała miejsce w X wieku w Augsburgu w Niemczech. W Polsce obrzęd został spopularyzowany prawdopodobnie w II połowie XII wieku.
Wielkanoc to nazwa upamiętniająca noc z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, dlatego jego data jest zmienna. Od Wielkanocy oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie czy Zesłanie Ducha Świętego.
Z oktawą Wielkanocy związane są różnorodne zwyczaje świąteczne, m.in.: Dyngus. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.
Wielkanoc w czasie epidemii
To już drugie święta Wielkiej Nocy, w których obowiązują obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, że od soboty 27 marca obowiązują nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Restrykcje potrwają co najmniej 2 tygodnie. Zgodnie z nowymi regulacjami, w kościołach wprowadzono nowy limit wiernych – 1 osoba na 20 mkw.