Franciszek wydał orędzie przed przypadającym na 21 listopada diecezjalnym etapem Światowych Dni Młodzieży. Ma on stanowić przygotowanie do międzynarodowego spotkania, które odbędzie się w Lizbonie w 2023 roku.
Papież docenił rolę młodych osób w kryzysie epidemii koronawirusa, mówiąc, że byli oni „budowniczymi mostów” w tej trudnej rzeczywistości. Ale obecnie Bóg prowadzi nas, jak twierdzi papież, abyśmy „powstali” i tu znów kluczową rolę ma odegrać młodzież. „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” – papież zwrócił się do niej słowami, które św. Paweł przed nawróceniem usłyszał od Pana Jezusa.
Historia Szawła – Pan Jezus pomaga zrozumieć siebie
Franciszek tłumaczył, że historia nawrócenia Szawła jest obrazem tego, jak Pan Jezus „pozwala mu zrozumieć, że zna go osobiście”, co w praktyce oznacza, że jedynie osobiste, nieanonimowe spotkanie z Nim ma moc przemiany. Takie spotkanie jest „niezasłużoną i bezwarunkową miłością, światłem, które radykalnie zmienia życie”.
Dlatego każdy, jak tłumaczył papież, stoi przed perspektywą swojego własnego pytania „kto jesteś, Panie?”, a modlitewnej odpowiedzi na nie nie należy odkładać, „nawet jeśli być może mamy jeszcze nieuporządkowane serce, umysł pełen wątpliwości albo wręcz pogardy wobec Chrystusa i chrześcijan”.
Związek Chrystusa z Kościołem
W odpowiedzi udzielonej Szawłowi Pan Jezus zdradza swoją tożsamość z Kościołem, dając do zrozumienia, że spotkał już go w prześladowanych przez siebie chrześcijanach. Dlatego papież Franciszek podkreśla, że w stwierdzeniu „Jezus: tak, Kościół: nie” kryje się sprzeczność. „Iluż młodych z zapałem przeciwstawia się i robi na opak, ale w sercu noszą ukrytą potrzebę zaangażowania się, kochania ze wszystkich sił, identyfikowania się z pewną misją! Jezus w młodym Szawle widzi właśnie to” – pisze.
Pan Jezus „pokazuje nam wyraźnie kim jesteśmy, bowiem kocha nas takich, jakimi jesteśmy”, zaś nawrócenie, jak wskazuje papież, jest zmianą perspektywy, dzięki której zyskujemy „oczy ucznia-świadka”. Dlatego nie możemy tracić czasu i energii młodości na „przywdziewanie masek” i wytracać ich na poszukiwanie followersów i „przyjaciół” w mediach społecznościowych, lecz powinniśmy – zachęca papież – dawać świadectwo i budować świat z Bogiem.
Czytaj też:
Papież Franciszek w Dzień Imigranta: Kościół w drodze ku światu, który "nie wyklucza nikogo"Czytaj też:
Niestety, Papież powtarza nieprawdę