W rozmowie z Radiem Maryja ks. prof. Waldemar Cisło mówił o narastającej wrogości wobec Kościoła i wiary katolickiej w Polsce. Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazał przykład m.in. Czarnych Marszy organizowanych w naszej ojczyźnie.
– Brak reakcji rozzuchwala. Zawsze jest sondowanie, jak daleko można się posunąć w profanacjach. Na przykładzie "Czarnych Marszów" widzieliśmy, jak łatwo jest przesunąć granicę pomiędzy agresją słowną a czynem. Widzieliśmy ataki na księży, widzieliśmy profanacje kościołów – wyjaśnia kapłan.
Prześladowania chrześcijan dotyczą wielu zakątków świata. Jednak nie zauważa się, że w Polsce, która uważana jest za kraj katolicki, także mamy do czynienia z narastającą chrystianofobią i związanymi z tym atakami na Kościół, duchownych i wiernych. Ks. Cisło podał przykład ściągania krzyży ze ścian w szkołach i przedszkolach. Takie działania argumentowane są tym, że jedno z dzieci, które tam uczęszczają pochodzi z niechrześcijańskiej rodziny.
Ks. prof. Cisło: To jest dyktat mniejszości
– Czy jedno dziecko ma decydować o zachowaniu się kilkudziesięciu innych? Czy to jest dyktat mniejszości, czy to ma być równouprawnienie? Czy ma być tolerancja? – zastanawiał się duchowny. Warto również zaznaczyć, na czym ta wspomniana tolerancja miałaby polegać. Czy przypadkiem nie na tym, by jedna z grup – w tym przypadku chrześcijanie – mieliby zrezygnować, a tym samym zgodzić się na ściąganie krzyży.
Zdaniem ks. prof. Cisło, to co obecnie nazywane jest tolerancją, jest po prostu "dyktatem mniejszości". – To mamy od rewolucji francuskiej. (…) Tolerancja jest rozumiana w ten sposób, że to większość ma się dostosować do dyktatu mniejszości. To dokładnie widzimy w Polsce – stwierdził dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ks. Waldemar Cisło ocenił, że aby mógł zaistnieć dialog międzyreligijny powinien on być oparty na zasadzie partnerstwa, a nie jednostronnej jedynie tolerancji.
Czytaj też:
Szwajcaria: Kobieta "koncelebrowała" Mszę świętą w katolickim kościeleCzytaj też:
Bezczeszczenie świętości. Kiedy mamy do czynienia z profanacją?