Tylko 8 proc. Polaków zapytanych o plany kredytowe na przyszły udzieliło pozytywnej odpowiedzi. 22 proc. planuje zainwestować pieniądze z kredytu na remont mieszkania. W ubiegłym roku takie deklaracje złożyło 23 proc. respondentów. Więcej o 8 pkt. proc. chce za pieniądze z kredytu wyjechać na wakacje. Tylko 9 proc. planuje zakup mieszkania lub domu w 2023 r. – podano w raporcie ZBP "InfoKredyt 2022".
"Aktywność klientów na rynku kredytów jest na rekordowo niskim poziomie, bez perspektywy na szybką poprawę. Jednocześnie obserwowana jest słabnąca dynamika zainteresowania klientów produktami depozytowymi" – czytamy.
Wzrost zainteresowania klientów kredytami konsumenckimi, zdaniem 40 proc. zapytanych bankowców, może nastąpić po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych. Natomiast 21 proc. respondentów oceniło, że wzrostu zainteresowania można spodziewać się w okresie przedświątecznym lub po ustabilizowaniu/obniżeniu poziomu inflacji.
Na co Polacy biorą kredyt w banku?
Z badania wynika również, że 16 proc. respondentów zadeklarowało, iż w 2022 roku zaciągnęła kredyt w banku. To o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Na pytanie, jaki był cel zaciągnięcia kredytu, 17 proc. wskazało remont mieszkania lub domu, czyli o 3 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.
Na kredyt Polacy kupują sprzęt AGD (15 proc. w 2022 r.; 13 proc. w 2021 r.) oraz samochody (9 proc. w 2022 r.; 11 proc. w 2021 r.). 6 proc. respondentów zapożyczyło się w banku na opłacenie czynszu, czyli o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei o 5 pkt proc. mniej niż rok temu (w 2021 r.: 7 proc.), zdecydowało się w tym roku spędzić wakacje na kredyt. 1 proc. respondentów kredytuje prezenty.
Konsekwencje wzrostu stóp procentowych
Polacy zapytani, czy ostatnie podwyżki stóp procentowych NBP i wzrost oprocentowania kredytów wpłyną na plany kredytowe w nadchodzącym roku, 27 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie "tak", podczas gdy w ubiegłym roku tak zdecydowanej odpowiedzi udzieliło 15 proc. respondentów.
W tym roku 14 proc. ponownie przemyśli swoje plany kredytowe, czyli o 4 pkt proc. mniej niż rok temu. Dla 19 proc. respondentów podwyżki stóp procentowych nie będą miały wpływu na decyzje kredytowe. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło 21 proc. Polaków.
Badanie opinii publicznej pt. "Aktywność Polaków na rynku bankowym" zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Minds&Roses w październiku br.
Czytaj też:
Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. NBP podał wyniki głosowania