Festiwal startuje 29 września i potrwa do 2 października. Jak zwykle wszystkie projekcje filmowe i aktywności festiwalowe są za darmo i są dostępne dla każdego.
Od dwóch lat Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym. „Opowiadamy nie tylko o patriotyzmie heroicznym, ale i o poszerzaniu wolności indywidualnej, którą nierzadko ciężko jest zmierzyć. Dajemy twórcom z Europy i świata przestrzeń do prezentacji i rozmów na ważne tematy. Będą więc na Festiwalu NNW filmy czeskie, węgierskie, japońskie, australijskie. Ilość zgłoszonych w tym roku filmów z Polski i ze świata (ponad 150 zgłoszeń) utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie rozwijania naszego festiwalu„ – mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zostanie zaprezentowanych 16 filmów m.in. nominowany do Oskara „Aida/Quo Vadis, Aïda?”, szwajcarski „Caged Birds”, gruziński „Shindisi” czy australijski „The Flood”. Polskie kino reprezentować będą „Mistrz” Macieja Barczewskiego i „Nędzarz i madame” Witolda Ludwiga.
W kategoriach filmów dokumentalnych z polski i świata pojawią się 52 filmy m.in. długo oczekiwana „Boża przemytniczka” o Marii Mireckiej Loryś czy film o ks. Franciszku Blachnickim.
Festiwal kładzie też nacisk na wydarzenia rocznicowe, a więc wybrzmi w Gdyni 40. rocznica stanu wojennego, przywołane będzie życie kardynała Stefana Wyszyńskiego a także rok 1956 i tragiczne wydarzenia z Poznania i Budapesztu. Jednym z filmów biorących udział w konkursie jest dokument „Po złoto” o Władysławie Kozakiewiczu, który powstał dzięki Pitching Forum. Jego ideą jest wspieranie twórców przez pomoc w rozwijaniu scenariuszy filmowych i pozyskaniu finansowania. „W tym roku powołaliśmy też Akademię Filmową, która pomaga twórcom filmów dokumentalnych i fabularnych lepiej przygotować swój projekt i wprowadzić go potem w proces produkcji. Musimy robić bardzo dobre filmy które podbiją serca widzów na całym świecie” - mówi Gołębiewski.
Festiwal NNW nie zapomina o tych, którzy za wolność oddali zdrowie czy życie honorując ich Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności.
W dobie walki z Covid-19 przewidywana jest, jak rok temu, wersja hybrydowa NNW. Dla tych, którzy przyjadą do Gdyni i dla mieszkańców Trójmiasta staną dwa kina plenerowe, pokazy będą się odbywały w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym.
Strona XIII Festiwalu Filmowego NNW www.festiwalnnw.pl