W pierwszej części pracy autorzy w zajmujący sposób przedstawiają podstawowe argumenty potwierdzające istnienie Boga i przeczące mu. Odnoszą je do współczesnych debat, zmagając się z wątpliwościami wynikającymi z problemu zła i odkryć współczesnej nauki. Następnie podejmują kwestie etyki i polityki, które kształtują życie jednostki i społeczności.
Książka nie jest dogmatyczna; stara się zbadać w ogólnym zarysie kwestie podnoszone przez dociekliwe umysły. Autorzy przedstawiają rzetelne dowody wspierające ich punkt widzenia i mu przeciwne, używając zrozumiałych analogii przeznaczonych dla niespecjalistów. Dzięki temu dostarczają czytelnikowi najlepszy możliwy punkt wyjścia do udziału w tej najwspanialszej dyskusji wszech czasów.
Recenzje
Autorzy książki Dwa skrzydła. O relacji wiary z rozumem doskonale wywiązali się z zadania, które sobie postawili: udowodnić, że wiara i rozum, religia i filozofia, wiara w Boga i nauki przyrodnicze nie wykluczają się, ale przeciwnie – pasują do siebie. Książka jest również świetną apologią wobec zarzutów kierowanych przeciw istnieniu Boga czy stworzeniu świata. Jej treść przekonująco i przystępnie uzasadnia, że wiara i rozum pomagają nam dotrzeć do kontemplacji prawdy, jak pisał Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.
— ks. prof. dr hab. Janusz Bujak, WT US
Wszechstronna, pouczająca i przystępna książka Dwa skrzydła zapewnia szeroko zakrojoną analizę relacji między wiarą a rozumem czy też między religią a nauką. Po omówieniu, jak wiara i rozum współpracują ze sobą w teorii i w praktyce, książka podaje klasyczne argumenty za istnieniem Boga i przeciw niemu oraz analizuje wielkie współczesne wyzwania naukowe stojące przed wiarą: teorię ewolucji Darwina, teorię Wielkiego Wybuchu i współczesną fizykę.
— dr John Hill, autor książki After the Natural Law
Mocna i wszechstronna odpowiedź na pogląd, że wiara i rozum są sobie przeciwstawne, podczas gdy obie są żywotnymi siłami dobrze ukształtowanych serca, umysłu i duszy. Clayton i Kries celnie wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie z sal wykładowych, przedstawiając przystępny i solidny komentarz na takie tematy, jak Bóg, człowiek, filozofia, kosmologia, współczesna biologia, życie moralne, życie społeczne i wiele innych.
— Robert Royal, prezes Faith and Reason Institute; autor książki A Deeper Vision
Dwa skrzydła uzgadniają teizm ze zdrową filozofią i z współczesną nauką oraz wysnuwają wnioski dla życia moralnego i politycznego. To przemyślane wprowadzenie do integracji wiary chrześcijańskiej z ludzkim rozumem jest pouczające, ale nie dogmatyczne; odkrywcze, ale i stanowcze; proste, ale nie uproszczone.
— dr Michael Augros, autor książek The Immortal in You oraz Who Designed the Designer?
Chociaż Douglas i Kries napisali swoją pracę z perspektywy katolickiej, to jednak rzetelnie i inteligentnie nawiązują zarówno do wspólnych podstaw, jak i do różnic między chrześcijaństwem, judaizmem oraz islamem. Przy każdym zagadnieniu przedstawiają cenny kontekst historyczny, a także wiele znakomitych przykładów, co jest owocem ich wieloletniego doświadczenia z sal wykładowych.
— Paul McNellis, SJ, profesor filozofii, Boston College
Czytelnicy poczują się, jakby byli na wykładzie Claytona i Kriesa i rozmawiali z nauczycielami, którzy uważnie słuchają ich autentycznych pytań oraz odpowiadają na nie jasno i z zaangażowaniem.
— dr Thomas Harmon, profesor teologii i kulturoznawstwa, John Paul the Great Catholic University
O autorach
Brian Clayton
Profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga, gdzie prowadzi kurs Wiara i rozum oraz wykłady poświęcone twórczości takich pisarzy jak C.S. Lewis, Walker Percy i J.R.R. Tolkien. Były dyrektor Instytutu „Wiara i Rozum” na Uniwersytecie Gonzaga.
Douglas Kries
Profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga. Jest autorem książki The Problem of Natural Law, a jego artykuły ukazywały się w różnych czasopismach, w tym na łamach „The Claremont Review of Books” i „The Review of Politics”.