Szef MSW Arsen Awakow wyjaśnił, że ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które posiadają pozwolenie na pobyt, są członkami misji międzynarodowych i humanitarnych, osób wjeżdżających do kraju tranzytem, kierowców pojazdów ciężarowych, instruktorów państw członkowskich NATO, działaczy kultury, którzy mają zaproszenie od instytucji kultury, oraz "szeregu innych kategorii osób".
– W związku z poziomem zachorowalności powinniśmy ochronić naszych obywateli i wykazać się odpowiedzialnością wobec naszych zagranicznych partnerów – powiedział na posiedzeniu premier Denys Szmyhal.
W czwartek ma zostać opublikowana dopracowana decyzja w tej sprawie. Zakaz zacznie obowiązywać o godz. 00.00 w nocy z 28 na 29 sierpnia, a wygaśnie o godz. 00.00 w nocy z 27 na 28 września.
Portal RBK-Ukraina pisze, że mimo zakazu na Ukrainę będą mogli wjechać obywatele Białorusi. – Tak, rzeczywiście, podchodzi to pod humanitarne punkty, które tutaj zamieściliśmy – powiedział Awakow, cytowany przez ten serwis. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w przypadku obywateli Białorusi należy przewidzieć złagodzenie warunków wjazdu na Ukrainę.
Rząd podjął też w środę decyzję o przedłużeniu tzw. adaptacyjnej kwarantanny w kraju do 31 października. – Wzrost (liczby) zachorowań zmusza nas, byśmy działali bardziej zdecydowanie – oznajmił premier.
Według danych opublikowanych w środę, na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1670 zakażeń koronawirusem, 36 chorych na COVID-19 zmarło, a 584 osoby wyzdrowiały. Łącznie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 110 085 osób, zmarło od początku pandemii 2354 chorych na COVID-19, a wyzdrowiało 53 454 pacjentów. W kraju jest 54 277 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.
Czytaj też:
Piontkowski: Jutro lub pojutrze decyzja ws. obowiązkowych maseczek w szkołachCzytaj też:
Rząd podjął decyzję. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej pod pewnymi warunkami