W wydanym komunikacie komisja sprecyzowała swoje stanowisko w kwestii preparatu AstraZeneca podkreślając, że sugerowane przez nią preferencyjne podawanie osobom do 55 lat ma związek z oczekiwaniem na rezultaty trwających obecnie dalszych badań. Dotychczasowe badania dotyczące skuteczności u osób starszych eksperci uznali wcześniej za niewystarczające.
Zaznaczono jednocześnie, że dostępne analizy wskazują na skuteczność szczepionki także u ludzi starszych "bez czynnika ryzyka", a zatem zdrowych.
Ponadto komisja Agencji Leków podkreśliła, że w przypadku osób, u których występuje wyższe ryzyko poważnego przebiegu COVID-19 preferowane jest podawanie szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderny.
AstraZeneca nie dla seniorów w Polsce
W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. W sobotę Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował na swej stronie internetowej charakterystykę tej szczepionki. Napisano w niej m.in., że szczepionkę AstryZeneki podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".
– Oczywistym jest to, że seniorzy nie będą szczepieni szczepionką AstraZeneca; być może rozpoczniemy szczepienie tym preparatem od nauczycieli – powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.
Czytaj też:
Oferta firmy AstraZeneca to za mało. UE chce więcej szczepionekCzytaj też:
Szczepienia w UE. Włochy ogłosiły się liderem