– Nie można jedną ręką dostarczać Ukrainie broni, a drugą wymyślać plany pokojowego rozwiązania sytuacji – powiedziała w środę Zacharowa, którą cytuje agencja Reutera.
– Jeśli myślą, że Federacja Rosyjska wykorzysta jakikolwiek zachodni plan, to niewiele zrozumieli – dodała.
Wojna na Ukrainie. Co proponują Włochy?
Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio przedstawił ogólny zarys planu pokojowego dla Ukrainy w zeszłym tygodniu. Dodał, że omówił go z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem podczas wizyty w Nowym Jorku.
Włoska inicjatywa obejmuje wstępne zorganizowane zawieszenia broni na Ukrainie przy udziale ONZ, UE i OBWE, a także traktat o "terytoriach spornych" oraz ogólne wielostronne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził w środę, że o włoskim planie pokojowym w sprawie sytuacji na Ukrainie słyszał jedynie w mediach i że Moskwa nie otrzymała od Rzymu oficjalnego dokumentu.
Włoskie źródło dyplomatyczne przekazało wcześniej rosyjskiej agencji TASS, że plan znajduje się na początkowym etapie dyskusji i może stanowić podstawę do dalszych negocjacji.
Berlusconi: Ukraina musi zaakceptować żądania Putina
Były premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział w rozmowie z z "Corriere della Sera", że "Europa musi złożyć propozycję pokojową, starając się skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Władimira Putina". Dodał też, że jest przeciwnikiem dostarczania broni do Kijowa. Pytany o działania Putina Berlusconi stwierdził, że jest "zasmucony" postawą rosyjskiego prezydenta.
Ukraina broni się przed Rosją od 24 lutego, kiedy Putin wydał rozkaz o inwazji. Moskwa nazywa swoje działania "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy.
Czytaj też:
Henry Kissinger sugeruje, że Ukraina powinna oddać Rosji część terytoriumCzytaj też:
Putin podpisał dekret w sprawie Ukrainy