– Rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia energetycznego i podjęciu od sierpnia szeregu kroków, obejmujących m.in. zakaz eksportu surowców energetycznych - przekazał szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej.
Polityk podkreślił, że w przeciągu ostatniego roku ceny prądu wzrosły 5-krotnie, a gazu 6-krotnie. Gulyas zaznaczył, że działania podjęte przez rząd zabezpieczą Węgrom potrzebną ilość energii na zimę.
Węgry planują obecnie zwiększyć wydobycie gazu z 1,5 mld metrów sześciennych do 2 mld. Ponadto rząd planuje kupno dodatkowego gazu.
Wprowadzony ma być również zakaz eksportu nośników energii i drewna opałowego, a jednocześnie zwiększone zostanie wydobycie węgla kamiennego.
Co więcej, każdy obywatel, u kogo zużycie gazu lub prądu przekroczy przeciętną krajową, będzie musiał więcej płacić. Ten mechanizm ma skłonić Węgrów do oszczędzania energii.
Węgry zacieśniają atomową współpracę z Rosją
Węgry przyspieszają z inwestycją w projekt elektrowni jądrowej Paks 2 z udziałem Rosjan. – Przyspieszyliśmy inwestycje w elektrownię jądrową Paks, a naszym dalszym celem jest położenie pierwszych betonowych bloków jesienią – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
Dodał, że obecnie trwają negocjacje w sprawie nowych alternatywnych tras transportowych na dostawę elementów grzewczych, niezbędnych do bezpiecznej eksploatacji istniejących bloków.
Paks produkuje ponad połowę energii elektrycznej na Węgrzech
Jedyna elektrownia jądrowa na Węgrzech znajduje się 100 km od Budapesztu i 5 km od miasta Paks. Została zbudowana według projektu sowieckiego i posiada cztery bloki z reaktorami VVER-440. Elektrownia wytwarza obecnie prawie połowę całej energii elektrycznej na Węgrzech.
Pod koniec 2014 r. Węgry podpisały z Rosją dokumenty dotyczące budowy nowych bloków energetycznych nr 5 i 6 wraz z reaktorami, według zaawansowanego rosyjskiego projektu VVER-1200, który – jak zapewnia Rosatom, główny wykonawca projektu – spełnia najnowocześniejsze standardy bezpieczeństwa i niezawodności.
Projekt Paks 2 wyceniany na 10-12 mld euro Rosja ma sfinansować w 80 proc., a budowa bloków ma się zakończyć najpóźniej w 2026 r.
Czytaj też:
Niemcy oszczędzają energię. Pomysł burmistrz Berlina wywołał falę komentarzyCzytaj też:
Polska podzieli się gazem z Niemcami? Rzecznik PiS odpowiada