Zacharowa odniosła się w ten sposób do słów minister spraw zagranicznych Łotwy Baiby Braze, która poinformowała, że Kijów otrzymał już od niektórych partnerów zachodnią broń z pozwoleniem na użycie jej do uderzeń na terytorium Rosji.
"Łotewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi pokazać listę tych krajów, jeśli oczywiście nie kłamie" – napisała na swoim kanale w Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
Pomoc dla Ukrainy po ataku Rosji
W związku z agresją Rosji na Ukrainę Kijów otrzymuje pomoc wojskową i finansową od swoich sojuszników z Zachodu, w tym Polski. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w zeszłym tygodniu w Sejmie, że dotychczas Polska przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości około 4,5 mld dolarów.
Rosyjski prezydent Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik, które w przededniu inwazji Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Atak na Ukrainę rozpoczęty w lutym 2022 r. poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Moskwa domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy". Używanie w tym kontekście słów "inwazja" lub "wojna" zostało zakazane przez Roskomnadzor, rosyjski państwowy regulator mediów i internetu.
Putin wywołał największą wojnę w Europie od 1945 r. Uważa, że walczy z NATO
Agresja Putina na Ukrainę przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i doprowadziła do najpoważniejszych napięć między Rosją a Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 r. Po dokonaniu inwazji na Ukrainę, władze Rosji prowadzą narrację, że walczą tam z NATO, bo sprzęt natowski dociera do armii ukraińskiej w ramach pomocy wojskowej.
Czytaj też:
W Moskwie wystawiono sprzęt wojskowy NATO zdobyty przez Rosję na Ukrainie