Biało-czerwone ulice Warszawy
Według szacunków policji w Marszu Niepodległości uczestniczyło 75 tys. osób, a w manifestacji KOD – 10 tys. Inne dane podała prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że Marsz Niepodległości zgromadził 60 tys. uczestników, a KOD – 27 tys. Jak podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wszystkie zgromadzenia, które miały miejsce w stolicy, odbyły się bezpiecznie, bez żadnych incydentów.
Czytaj też:
11 listopada. 120 tys. uczestników, 60 zgromadzeń w całej Polsce
Kaczyński i Szydło na Wawelu
PiS tradycyjnie obchodziło Święto Niepodległości w Krakowie. We Mszy św. na Wawelu uczestniczył Jarosław Kaczyński, a także premier Beata Szydło i większość ministrów obecnego rządu. W hali "Sokół" prezes PiS wygłosił przemówienie, przerywane nieustannie aplauzem zgromadzonych. Swoje słowa do publiczności skierowała również premier Szydło.
Czytaj też:
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Inicjatywa prezydenta
Wcześniej prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe. Jak mówił, ma nadzieję, że w 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości wszyscy Polacy pójdą w jednym marszu. Prezydent poinformował też, że przygotował projekt ustawy "O narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej", który zakłada powołanie specjalnego Komitetu z udziałem m.in. przedstawicieli partii politycznych.
Czytaj też:
Prezydent pisze list do Polaków. "Wolność to zadanie i wyzwanie"
Wotum narodu
Rano w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiono pierwszą Mszę św. w intencji Ojczyzny. W liturgii uczestniczyły najważniejsze władze państwowe, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Wieczorem w kościele miała miejsce premiera oratorium "Przymierze", które skomponował Michał Lorenc.
Czytaj też:
Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej. "Czekaliśmy na to 225 lat"