Jak przekazał szef resortu zdrowia, przedstawiciele samorządów lekarskich i pielęgniarskich, z którymi rozmawiał, mieli opowiedzieć się za przymusowymi szczepieniami przeciwko COVID-19 dla personelu medycznego. W związku z tym, minister będzie chciał wydać takie rozporządzenie w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Niedzielski wiadomość przekazał w poniedziałek w rozmowie z Wirtualną Polską.
Obowiązkowe szczepienia
Już jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych w Polsce – medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Miałby on obowiązywać od marca 2022 roku. Polska pod tym względem chciałaby pójść śladami Niemiec i Austrii. – Perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy – wskazywał Niedzielski.
Propozycją przymusowych szczepień dla nauczycieli nie był zadowolony minister edukacji i nauki. Zdaniem prof. Przemysława Czarnka, rząd i resort powinny ten temat jeszcze przedyskutować, bowiem po wejściu takich przepisów w życie do pracy mogłoby nie przyjść 1 marca przyszłego roku nawet 10 tys. pracowników oświaty. – Trzeba do tego podchodzić racjonalnie – mówił Czarnek.
Konsultacje w sprawie obowiązkowych szczepień
Adam Niedzielski wyznał, że o szczepieniach dla nauczycieli i służb mundurowych rozmawia z ministrem nauki oraz szefami MON i MSWiA. Obowiązku dla środowiska medycznego – jego zdaniem – oczekują jednak nawet organizacje pacjentów.
– W tym tygodniu bądź następnym będę chciał wprowadzić taki obowiązek dla personelu medycznego. Prowadzę też konsultacje z szefami samorządów lekarskich i pielęgniarskich, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Stanowisko tych samorządów jest jednoznaczne – absolutnie za obowiązkiem – podkreślał minister zdrowia.
Czytaj też:
Minister zdrowia: 9 609 zakażeń. Zmarło prawie 30 osób z COVID-19Czytaj też:
Karwelis: Uczmy się na błędach. Innych