Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w środę, że zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 171 ust. 1 oraz 2 ustawy Prawo bankowe (wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Czym zajmuje się KNF?
Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.
Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmioty z zakresu prawa bankowego.
"Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku" – czytamy na stronie internetowej Komisji.
Jacek Jastrzębowski szefem KNF
Pracami KNF kieruje przewodniczący (obecnie Jacek Jastrzębowski) i jego dwaj zastępcy (Dagmara Wieczorek-Bartczak i Rafał Mikusiński). Szefa Komisji Nadzoru Finansowego powołuje prezes Rady Ministrów na pięcioletnią kadencję. Z kolei zastępców przewodniczącego powołuje i odwołuje prezes RM na wniosek przewodniczącego. Pełny skład Komisji liczy 13 członków.
Czytaj też:
Ważna informacja dla kredytobiorców. Znamy decyzję ws. stóp procentowych