Wigilia
Wigilia to jeden z najważniejszych dni w roku. W Polsce szczególne znaczenie posiada tradycja łamania się opłatkiem z najbliższymi nam ludźmi i składania życzeń. Kolacja rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską.
Zgodnie z tradycją na stole powinno znajdować się dzisiaj 12 potraw, a pod obrusem powinna być podłożona odrobina siana. Zwyczaj nakazuje również zostawienie jednego pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa.
Zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary, od 2003 roku w Wigilię nie obowiązuje post. Jednak z szacunku dla wieloletniej tradycji, Polacy pozostali przy dawnym zwyczaju i na stołach w większości polskich domów nie znajdziemy dzisiaj potraw z mięsa.
Boże Narodzenie
Jutro w Kościele obchodzimy pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu Syn Boży przyjął ludzką postać, aby zbawić wszystkich ludzi.
Tradycja święta Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia sięga początku drugiej połowy IV wieku. Wcześniej narodziny Chrystusa czczono prawdopodobnie 6 stycznia. Dzień narodzin Jezusa nie jest potwierdzony w żadnych podaniach z tamtego okresu, wiadomo natomiast niemal na pewno, że Syn Boży narodził się kilka lat przed tzw. rokiem zerowym, a jego narodziny prawdopodobnie zwiastowała kometa Halleya widoczna w 12 roku p.n.e. lub kometa opisana przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e. Tradycje świąt Bożego Narodzenia, które kultywujemy do dzisiaj narodziły się dopiero w XVII wieku, wcześniej, w dobie Średniowiecza, obchodzone było dużo huczniej i radośniej.