Sensacyjnych teorii spiskowych na temat epokowej rezygnacji Benedykta XVI pojawiło się mnóstwo. Jednak wobec miałkości dowodów, karkołomnych wniosków i nie najlepszej reputacji autorów miały krótki żywot. Tym razem jednak za spekulacjami i domysłami stoi autorytet znanego watykanisty, poważnego pisarza i eseisty Antonia Socciego.
Napisał on kilkanaście książek, które wstępem opatrywali m.in. Vittorio Messori i Krzysztof Zanussi. Choćby z częstych występów w telewizji zna go każdy Włoch. Publikuje w kilku, głównie prawicowych, tytułach.
To właśnie posiadający znakomite kontakty w Watykanie Socci już we wrześniu 2011 r., powołując się na anonimowe, ale wiarygodne oraz wysoko postawione źródło za Spiżową Bramą, jako pierwszy zapewniać swoich rozmówców, że najdalej w listopadzie 2012 r. Benedykta XVI już nie będzie, a zastąpi go metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola. Gdy sensacja dotarła do włoskich mediów, wzięto ją za absolutnie niewiarygodną zapowiedź zamachu i praktycznie jedyny zapowiedział, że Benedykt XVI złoży dymisję. Socci ujawnił, że papież zrezygnuje z pełnionej funkcji po ukończeniu 85 lat, a więc w kwietniu 2012 r. Dziennikarz został natychmiast wyśmiany przez kolegów watykanistów, a watykański rzecznik ks. Federico Lombardi zdementował te informacje.
Po abdykacji Benedykta XVI (11 lutego 2013 r.) niemal wszyscy byli zgodni, że to skumulowany efekt kruchego zdrowia i skandalu Vatileaks, czyli przecieku papie- skich dokumentów do mediów. Panowało przekonanie, że Joseph Ratzinger podjął tę decyzję niewiele wcześniej. Tym bardziej że dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano powiedział: „Rezygnacja papieża spadła na mnie jak grom z jasnego nieba”. (...)