11 lutego 2013 roku cały świat obiegła zaskakująca wiadomość – papież Benedykt XVI abdykuje. Media rozpisywały się na temat powodów podjęcia takiej decyzji przez kard. Josepha Ratzingera, a nawet podważały, czy taka decyzja jest zgodna z prawem kościelnym. Szybko jednak okazało się, że Benedykt XVI nie jest pierwszym papieżem, który zdecydował się na abdykację, a zgodnie z zapewnieniami samego duchownego powodem były problemy zdrowotne.
Osiem lat pontyfikatu Benedykta XVI
Jeszcze zanim został wybrany na biskupa Rzymu, Ratzingera kilkakrotnie zwracał się do papieża Jana Pawła II z prośbą o odsuniecie siebie od pełnienia obowiązków, właśnie ze względu na zły stan zdrowia. Zanim kard. Ratzinger został papieżem, wiele lat był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W odpowiedzi na te prośby, polski papież prosił kard. Ratzingera, aby jeszcze wytrzymał i pracował dla Kościoła.
Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 w bawarskim Marktl am Inn. W młodości, w roku 1943 został wcielony do wojska jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. Do seminarium duchownego trafił w 1946 roku i w 1946 wraz ze swoim bratem przyjął święcenia kapłańskie.
Po latach posługi, został arcybiskupem Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN, od roku 1981 powołany przez Jana Pawła II zostaje prefektem Kongregacji Nauki Wiary, przez wiele lat współpracuje z polskim papieżem.
W kwietniu 2005 roku przewodniczy uroczystościom pogrzebowym Jana Pawła II, a już 19 kwietnia 2005 roku decyzją konklawe zostaje wybrany na papieża. Sprawuje urząd papieski przez osiem lat, obecnie jest emerytowanym papieżem.
„Trwajcie mocni w wierze”
W 2006 roku Benedykt XVI odwiedził Polskę – w pielgrzymce pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze” był w Warszawie, Częstochowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie i Oświęcimiu. Pielgrzymka do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, odbyła się na specjalne życzenie papieża i dla wielu wiernych stała się symbolem tej wizyty. Sam Benedykt XVI nawiązując do swojego niemieckiego pochodzenia, stwierdził wtedy, że wizyta w obozie była "jego obowiązkiem" wobec tych, którzy zginęli i cierpieli w obozie, a także wobec Boga.
Podczas pielgrzymki podkreślał też znaczenie wiary w dzisiejszym świecie i zwracając się do Polaków, prosił, aby wiara naszego narodu była świadectwem dla całego świata. – Proszę was (...) abyście skarbem wiary dzielili się innymi narodami Europy i świata – mówił Benedykt XVI do wiernych w Krakowie.
Teolog i „żelazny kardynał”
Chociaż media i cześć wiernych najlepiej pamiętają ustąpienie Benedykta XVI, to kard. Ratzinger przede wszystkim jest wybitnym i poważanym na całym świecie teologiem. Jak oceniają przedstawiciele kościoła, papież Benedykt XVI wbrew ideologiom i modom, dokładnie i bez strachu przedstawiał podczas swojego pontyfikatu naukę Kościoła, ściśle trzymając się Pisma Świętego.
Walczył o czystość doktryny kościoła katolickiego, ale także odważnie stawiał pytania dotyczą kondycji kościoła. Nie bał się tematu stosunku Kościoła do homoseksualizmu czy kapłaństwa kobiet.
– Rzeczywistym zagrożeniem, przed którym stoimy, jest likwidacja tolerancji w imię tolerancji. Istnieje niebezpieczeństwo, że rozum, tak zwany zachodni rozum, twierdząc, że rozpoznał rzeczywiście, co jest słuszne będzie uzurpował sobie prawo do całości, która jest wrogiem wolności. Uważam za konieczne usilne obnażanie tego zagrożenia. Nikt nie jest zmuszany do bycia chrześcijaninem. Nikt jednak nie może być zmuszany do życia zgodnie z „nową religią”, jak gdyby była ona jedyna i obowiązująca całą ludzkość – mówił Benedykt XVI w wywiadzie udzielony niemieckiemu pisarzowi i dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi.