Najczęściej mgły występują jesienią i zimą, szczególnie rano i wieczorem. Mgły ograniczają widoczność i są szczególnie niebezpieczne na trasach szybkiego ruchu i autostradach, gdzie kierowcy pozwalają sobie na szybką jazdę.
Bezpieczna jazda we mgle
Po pierwsze należy zadbać o dobrą widoczność, czyli czyste i suche szyby. Przed wyruszeniem w podróż zawsze powinniśmy wyczyścić szyby i zadbać o wentylację i ogrzaniu pojazdu, aby w środku nie osadzała się wilgoć.
Sprawdzajmy też światła, zarówno mijania jak i przeciwmgielne, oraz upewnijmy się, że reflektory są czyste. Używanie świateł przeciwmgielnych nie jest obowiązkowe, ale przy złych warunkach atmosferycznych mogą one być bardzo pomocne. Można ich używać, kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów.
Jeżdżąc podczas mgły należy też pamiętać o zachowaniu większego niż zwykle odstępu za innymi pojazdami. Dzięki temu zarówno my prowadząc samochód, jak i inni kierowcy, będziemy mieli więcej czasu na przykład, żeby zahamować.
Powinniśmy jechać powoli, trzymać się prawej linii jezdni i patrzeć nie na maskę samochodu ale na granicę padania światła. Kiedy warunki jazdy są utrudnione, nie słuchajmy też głośno radia czy muzyki, ale raczej nasłuchujmy czy w pobliżu są inne samochody. Kiedy widoczność spada niemal do zera, można też używać klaksonu, aby zasygnalizować swoją obecność. Ze względu na utrzymanie widoczności, lepiej jest też się nie zatrzymywać, tylko zwolnić.
W wypadku kolizji ważne jest dobre oznaczenie pojazdu, na przykład poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego.
Więcej informacji o tym jak jeździć we mgle w serwisie PZU dajemyrade.pl