Analitycy przewidywali, że stopa procentowa sięgnie 6 proc. Skala podwyżki okazała się zatem nieco mniejsza już się spodziewali.
Węgry podnoszą stopę proc.
Posiedzenie węgierskiego odpowiednika Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się we wtorek, było dwunastym z kolei, na którym podjęto decyzję o podniesieniu stopy procentowej.
Węgrzy podwyższają koszt pieniądza od w czerwca 2021 r., czyli podobnie jak Czesi rozpoczęli cykl wcześniej niż Polska, która zdecydowała się na ten krok w październiku 2021 r.
Ze wzrostem cen zmaga się cała strefa euro, a szczególnie państwa wschodnio-europejskie. Na Węgrzech oficjalna inflacja konsumencka w kwietniu sięgnęła aż 9,5 proc. W marcu wynosiła 8,5 proc. Jak wskazuje „Business Insider Polska” Węgrzy, podobnie jak Polska, wprowadzili u siebie „tarczę antyinflacyjną”.
"Wyścig na stopy procentowe trwa. Narodowy Bank Węgier podwyższył dziś o 0,5 pkt proc., do 5,9 proc. Jest szansa na pobicie tego poziomu w Polsce już w przyszłym tygodniu. Prognozujemy podwyżkę stóp przez Radę Polityki Pieniężnej z 5,25 proc. do 6 proc." – skomentowali ekonomiści mBanku na Twitterze.
Oficjalny poziom inflacji w Polsce – 13,9 proc.
Także polski NBP planuje kolejne podwyżki stóp procentowych. Jest to konieczna reakcja, jeśli polityka monetarna ma zmierzać do zastopowania inflacji.
Inflacja konsumencka wyniosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym w maju 2022 r., według szybkiego szacunku danych – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9 proc. (wskaźnik cen 113,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,7 proc. (wskaźnik cen 101,7)" – czytamy w komunikacie.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 13,5 proc. r/r, nośników energii – wzrosły o 31,4 proc. r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 35,4 proc. r/r – podano dalej.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,3 proc., nośników energii wzrosły o 3,4 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 5 proc. Konsensus rynkowy wyniósł 13,8 proc.
Czytaj też:
Będą dalsze kłopoty Rosji? Obniżają stopy procentowe mimo gigantycznej inflacjiCzytaj też:
Inflacja w Niemczech. Nowy pomiar zaskoczył analityków