Pracownia przeprowadziła sondaż w dniach 3-8 czerwca. W wyborach chciałoby wziąć udział aż 68 proc. respondentów. To dużo, biorąc pod uwagę frekwencję wyborczą z ostatnich lat. Podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku frekwencja wyniosła 61,7 proc
Wyniki sondażu partyjnego
Co ciekawe, liczba osób niezdecydowanych, na którą partię polityczną oddać głos, wynosi w ujęciu sondażowym 19 proc, co stanowi trzecią "siłę" w zestawieniu przygotowanym przez firmę Kantar.
Wśród polskich ugrupowań najsilniejszą pozycję ma wciąż Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Partia Republikańska), która może liczyć na 29 proc. głosów. Jest to taki sam wynik, jak PiS uzyskał w poprzednim badaniu.
Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) dostałaby w wyborach 23 proc. głosów (poprzednim razem było to 24 proc.). Minimalnie wzrosło poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni, która obecnie może liczyć na 10 proc. głosów (poprzednio - 9 proc.). Nie zmienił się natomiast wynik Lewicy - 8 proc.
Kto pod progiem?
Co ciekawe, do Sejmu dostałyby się wyłącznie te cztery ugrupowania. Progu wyborczego w sondażu nie przekracza ani Konfederacja ani PSL - oba ugrupowania po 4 proc. głosów. Na Kukiz'15 chce głosować 2 proc. respondentów, na Porozumienie - 1 proc., a na AgroUnię - niecałe 1 proc. ankietowanych.
Wariant bez niezdecydowanych
Co ciekaw Marcin Palade przeliczył, jak wyglądałyby wyniki sondażu Kantar, gdyby pod uwagę brać wyłącznie głosy wyborców zdecydowanych.
W takim przypadku ani PSL ani Konfederacja nadal nie mogą liczyć na wejście do Sejmu. Poparcie dla partii prezentowałoby się następująco:
PiS - 35,8 proc.
KO - 28,4 proc.
Polska 2050 - 12,3 proc.
Lewica - 9,9 proc.
Konfederacja - 4,9 proc.
PSL - 4,9 proc.
Kukiz'15 - 2,5 proc.
Czytaj też:
"Fajnie się rozwijało, ale...". Sawicki o pakcie z HołowniąCzytaj też:
"Dlaczego wcześniej nie używał swoich supermocy?". Fogiel uderza w Tuska