Wojciech Simon II Polskie odkrycia archeologiczne na świecie II Polscy archeolodzy są znani na świecie z przełomowych osiągnięć nie tylko w Egipcie czy na Cyprze, lecz także w Ameryce Południowej. Profesor Miłosz Giersz i jego żona dr hab. Patrycja Prządka-Giersz dekadę temu odkryli na północy Peru mauzoleum sprzed 1,2 tys. lat, a po nim kolejne niezwykłe grobowce bogatych przedstawicieli kultury Wari pełne skarbów ze złota, srebra i z brązu oraz drogocennych kamieni.
Poprzedzająca imperium Inków prekolumbijska kultura Wari, starożytna południowoamerykańska cywilizacja, która rozwijała się w okresie od ok. 600 do ok. 1000 r. n.e., od dawna budzi ogromne zainteresowanie tysięcy archeologów z całego świata. Profesor Miłosz Giersz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za swoją pracę doktorską, obronioną na UW w 2007 r., otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Nagrodę im. Ignacego Domeyki za najlepszy doktorat z zakresu studiów latynoamerykanistycznych.
Niezwykły Skarb
Od 2002 r. Miłosz Giersz współkieruje dwoma projektami w północno-zachodnim Peru, z Projektem Archeologicznym Castillo de Huarmey. Okolice ruin dawnej stolicy nowego ośrodka władzy położonego na peruwiańskiej pustyni nad brzegami Pacyfiku od ponad stu lat były plądrowane przez zorganizowane grupy poszukiwaczy skarbów, prowadzących nielegalne wykopaliska i okradających groby.
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.