Informację przekazał w piątek francuski Narodowy Instytut Statystyczny (Insee).
Wzrost cen we Francji
To najwyższe tempo wzrostu cen od 1985 roku. Jak podał francuski instytut artykuły żywnościowe poszły w górę o 11,8 proc. Ceny energii wzrosły o 19,2 proc., a towary przemysłowe o 4,2 proc.. Jeśli chodzi o ceny usług to wzrost sięgnął 3,2 proc.
Portal "France 24" podał, że wszystko dzieje się w czasie, kiedy wiele istotnych francuskich elektrowni atomowych jest wyłączonych z powodu konserwacji.
Oficjalny poziom inflacji wynosi we Francji 7,1 proc.
Inflacja w Polsce – 17, 2 proc
Tymczasem w Polce według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. rok do roku.
W stosunku do wcześniejszego miesiąca inflacja konsumencka wzrosła o 1,1 pkt proc. Najszybciej drożały energia (44,3 proc.) i żywność (19,3 proc.).
W stosunku do cen sprzed roku (wrzesień 2022) najwięcej podrożały: opał (172,2 proc.), gaz (35,6 proc.), olej napędowy (33,1 proc.), ryż (26,3 proc.), mąka (47,7 proc.), pieczywo (30,5 proc.) i makarony (18,6 proc.).
EBC podnosi stopy procentowe
W czwartek Europejski Bank Centralny zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Tym samym stopa podstawowych operacji refinansujących będzie wynosiła 2 proc., stopa kredytu - 2,25 proc., a stopa depozytu - 1,5 proc. Zmiana poziomu stóp wejdzie w życie 2 listopada. Ten ruch ma pomóc w walce z rosnącą inflacją i jednocześnie bronić wartości wspólnej unijnej waluty wobec coraz bardziej umacniającego się dolara.
Aktualne poziomy stóp są najwyższe w historii i spełniły oczekiwania analityków. Co więcej, EBC w wydanym komunikacie zapowiedział dalsze zmiany w polityce fiskalnej.