Poinformował o tym portal Politico, powołując się na szacunki amerykańskich urzędników. Według nich, wiele z tych strat miało miejsce w Bachmucie, mieście w obwodzie donieckim, które Stany Zjednoczone nie uważają za strategicznie ważne. Rosja oblega Bachmut od sierpnia 2022 r., wykorzystując do tego najemników z prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że obrona Bachmutu jest kluczem do utrzymania innych wschodnich miast, w tym Słowiańska i Kramatorska.
Pomimo niezgody z Kijowem w sprawie obrony Bachmutu, Waszyngton skupił się na przygotowaniu Ukrainy do wielkiej wiosennej ofensywy, która ma rozpocząć się w maju. W tym celu Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mają wysyłać na Ukrainę setki czołgów i pojazdów opancerzonych, a także duże ilości amunicji i pocisków kalibru 155 mm.
– Amerykańskie pakiety pomocy wojskowej, które zostały ogłoszone cztery lub pięć miesięcy temu, były zorientowane na kontrofensywę – powiedział jeden z amerykańskich urzędników. W tym samym czasie, za zamkniętymi drzwiami, Amerykanie podobno żądają od Ukraińców oszczędzania pocisków artyleryjskich w Bachmucie.
Kontrofensywa Ukrainy. Siły ruszą na Krym?
W sumie siły ukraińskie mają dwie opcje, jeśli chodzi o kontruderzenie: przesunąć się na południe przez Chersoń na Krym lub ruszyć na wschód, a następnie na południe, aby odciąć rosyjski most lądowy na anektowany półwysep – mówią źródła Politico. Jednocześnie uważają pierwszą opcję za nierealistyczną, ponieważ Rosja wzmocniła obronę na wschodnim brzegu Dniepru, a Ukraina nie ma wystarczających sił do przeprowadzenia udanego desantu.
Oficjalnie bardziej prawdopodobny jest drugi scenariusz, czyli ofensywa w Donbasie. Ukraińskie wojsko opracowało możliwe opcje kontrofensywy z amerykańskimi generałami podczas ćwiczeń sztabowych w Niemczech.
Wcześniej "The Washington Post", powołując się na źródła wśród urzędników w USA i UE, podał, że Ukraina mogła stracić od początku wojny nawet 120 tys. żołnierzy (zabitych i rannych), podczas gdy Rosja około 200 tys. Według ustaleń "WP", z powodu ciężkich strat i opóźnień w pomocy wojskowej z Zachodu, wielu ukraińskich urzędników zaczęło wątpić w możliwość przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy.
Czytaj też:
Gen. Skrzypczak wskazuje: Ukraińcy popełniają błąd operacyjny