Jayda Fransen i Paul Golding mają stanąć przed sądem Canterbury Crown Court w październiku, ale sprawa dotyczy wydarzeń sprzed pół roku, gdy przywódcy Britain First rozprowadzali ulotki oraz publikowali w internecie filmy dotyczące trzech oskarżonych o gwałt muzułmanów. Chodziło o wydarzenia w położonej na wschodnim wybrzeżu Anglii miejscowości Ramsgate w hrabstwie Kent, gdzie ofiarą gwałtu padła pijana 16-latka, która zapytała o drogę w kebabie. Trzech pełnoletnich sprawców gwałtu usłyszało wyrok 14 lat więzienia a czwarty z nich, ze względu na swój wiek, usłyszał wyrok 7 lat pozbawienia wolności.
Problem w tym, że działacze Britain First publikowali materiały dotyczące gwałcicieli przed prawomocnym wyrokiem sądowym pomimo obowiązującej także w Wielkiej Brytanii zasady domniemania niewinności. Z tego powodu oboje zostali aresztowani jeszcze w maju. Teraz za tamte wydarzenia odpowiedzą przed sądem.
Jayda Fransen usłyszała cztery a Paul Golding trzy zarzuty, dotyczące szykanowania muzułmanów oraz publikowania treści rasistowskich i wzywania do nienawiści na tle etnicznym i religijnym.
Wojciech Kościak